Adwokat a radca prawny – do kogo zwrócić się o pomoc?

Wsparcie prawne może być potrzebne w każdym momencie życia. Przede wszystkim w przypadku rozstrzygania spraw rodzinnych, kończenia małżeństwa, a także sporów o spadek czy innych spraw. Warto wiedzieć, czy po pomoc należy udać się do adwokata, a może radcy prawnego, gdyż funkcje i kompetencje tych osób różnią się między sobą.

Radca prawny – czym się zajmuje?

Podstawowe zadanie radcy prawnego to udzielanie porad prawnych, dodatkowo jego umiejętności zostają wykorzystywane w trakcie przygotowania opinii prawnych oraz projektów aktów prawnych. Osoba zajmująca takie stanowisko ma możliwość występowania przed urzędami oraz sądami, gdyż zrzesza się na zasadach samorządu zawodowego. Radca prawny może świadczyć szeroki zakres usług, co sprawia, że większość kancelarii jest wyspecjalizowanych w konkretnej dziedzinie prawa. Radca prawny cieszy się sporym zaufaniem publicznym. Podstawowa różnica pomiędzy radcą a adwokatem polega na tym, że pierwszy może otrzymać pracę na podstawie stosunku pracy. Oznacza to, że właściciel firmy, któremu zależy na zatrudnieniu osoby wspierającej go z zakresu prawa, nie uda się do adwokata, ale będzie musiał skorzystać z pomocy oferowanej przez radców prawnych.

Adwokat – czym się zajmuje?

Świadczenie pomocy prawnej to podstawowe zadanie, jakiego podejmuje się adwokat Pabianice to przykład miasto, w którym pracuje bardzo wielu znakomitych specjalistów z zakresu prawa. Adwokaci bardzo często świadczą usługi na obszarze całego kraju, a nie skupiają się na jednej miejscowości. Rolą adwokata jest udzielanie porad, przygotowywanie opinii prawnych, a także opracowywanie projektów aktów prawnych. Dodatkowym zadaniem adwokata jest reprezentowanie przed sądem oraz urzędami. Nie ma jednak możliwości pozostawania w stosunku pracy, dlatego jego praca odbywa się w formie indywidualnej działalności gospodarczej albo spółki. Kolejna różnica polega na tym, że adwokat podejmuje się obrony klientów w sprawach karnych oraz karnoskarbowych. Radca może brać udział w sprawie, ale przypisuje mu się jedynie rolę pełnomocnika, a nie obrońcy.

Warto zauważyć, że różnice między adwokatem a radcą prawnym są stosunkowo duże, jednak w ciągu ostatnich kilku lat radcom zostały przypisane dodatkowe uprawienia, czyli szereg ich kompetencji regularnie się powiększa.

Post Author: