Czym różni się separacja małżeńska od rozwodu?

Problemy w małżeństwie często skłaniają nas do ostatecznych kroków – podjęcia decyzji o separacji małżeńskiej bądź o rozwodzie. Często małżonkowie nie wiedzą dokładnie, z czym wiąże się każda z tych instytucji. Kiedy zatem najlepiej zdecydować się na separację, a kiedy na rozwód?

Separacja czy rozwód – co wybrać?

Separacja małżeńska i rozwód, jako instytucje prawa rodzinnego, są do siebie pozornie podobne, jednak ich przesłanki oraz skutki różnią się od siebie. Czasem bywa tak, że małżonkowie znajdujący się w kryzysie nie zdają sobie sprawy z tych istotnych różnic i nie wiedzą, na jaki krok ostatecznie się zdecydować. Rozwód jest definitywnym zakończeniem małżeństwa, o czym decyduje sąd, wydając orzeczenie. Aby sąd mógł orzec o rozwodzie, muszą zostać spełnione pewne przesłanki, mianowicie musi nastąpić zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. W przypadku separacji natomiast konieczny jest jedynie zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, a więc nie trzeba udowadniać jego trwałości. Separację, potocznie mówiąc, nazwać można zawieszeniem małżeństwa. Sąd nie rozwiązuje bowiem związku małżeńskiego, a separację zawsze można znieść. W przypadku rozwodu nie ma takiej możliwości. Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy separacją, a rozwodem, jest to, że po rozwodzie możliwe jest wstąpienie w kolejny związek małżeński, natomiast podczas separacji jest to niedopuszczalne i niezgodne z prawem. Jeśli zatem małżonek przebywający w separacji chciałby zawrzeć związek małżeński z inną osobą, musi najpierw doprowadzić do rozwodu, czyli do przerwania dotychczas istniejącego małżeństwa.

Czy warto korzystać z pomocy prawnika w sprawach małżeńskich?

Prawne sprawy małżeńskie są dość skomplikowane i zawiłe. Często małżonkowie, nie mając na co dzień do czynienia z procedurami sądowymi, nie orientują się, co mogliby zrobić, aby ich sytuacja się poprawiła. Jest to całkowicie naturalne, dlatego dla własnego bezpieczeństwa i komfortu warto w takich kwestiach skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest prawnik Łódź, Warszawa czy Kraków to duże miasta, w których z pewnością ofert różnorodnych kancelarii prawnych jest bardzo wiele. W mniejszych miejscowościach wybór zwykle nie jest aż tak duży, jednak na pewno każdy z nas znajdzie poszukiwaną pomoc. Warto wybrać takiego prawnika, który specjalizuje się w prawie rodzinnym, aby mieć pewność, że jak najlepiej zajmie się naszymi sprawami.

Post Author: