Dzianiny dresowe – co i w jaki sposób można z niej uszyć?

W wielu internetowych i stacjonarnych sklepach kuszą różne tradycyjne i nowatorskie tkaniny. Niedokrojenie klient ma problem w odnalezieniu się w tym gąszczu atrakcyjnych propozycji. Jaki materiał jest przyjemny w dotyku i zarazem uniwersalny? Który może posłużyć do niejednej interesującej realizacji? Czas lepiej poznać dzianiny dresowe oraz dowiedzieć się, co i w jaki sposób można z niej uszyć.

Dzianiny dresowe – czym charakteryzuje się ten materiał?

Dzianina dresowa to popularny typ materiału, który cenią sobie osoby preferujące miłe spędzenie popołudnia w towarzystwie maszyny do szycia. Charakterystyczną cechą tego typu dzianiny jest to, iż jest ona wykonana z pojedynczej nitki, układanej w specyficzny splot. Chwali się ją przede wszystkim za wysoką przepuszczalność powietrza, elastyczność oraz ciepło, które zapewnia. Te wszystkie walory zostały uzyskane dzięki połączeniu wysokiej jakości bawełny z niewielką ilością materiałów syntetycznych.

Uniwersalny charakter dzianiny dresowej pozwala na wykonanie z niej ubrań, przydatnych w trakcie różnych pór roku. Zimą zapewni ona komfort termiczny, a w przypadku wyższych temperatur, pozwoli ona na oddanie ciepła ciała oraz potu.

Dzianina dresowa – od czego zacząć?

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w ostatnich latach w Polsce, „boom na szycie” jest mocno związany z rozpowszechnieniem się dzianiny, jaką jest dresówka. Wykorzystywać ją mogą osoby początkujące, które posiadają jedynie tanie maszyny do szycia z podstawowymi funkcjami. Oczywiście w przypadku chęci do profesjonalnego zszywania tej dzianiny, niezbędny jest bardziej fachowy sprzęt, a dokładnie overlock czteronitkowy. Dzianiny dresowe cechują się głównie tym, iż są ciepłe i dobrze przepuszczają powietrze oraz nie strzępią się podczas szycia. Ta ostatnia cecha jest nadzwyczaj ważna, szczególnie gdy początkujący krawiec dopiero zaczyna swoją przygodę z tworzeniem własnych ubrań.

Przed wyborem właściwego materiału do szycia, należy dokładnie sprawdzić jego skład. Dzianiny dresowe w stu procentach bazujące na bawełnie nie są zbyt rozciągliwe oraz trudniej szyje się z ich wykorzystaniem, dlatego zaleca się wybrać materiał z delikatną domieszką sztucznych dodatków, które zapewniają mu elastyczność. Kolejnym czynnikiem jest gramatura dzianiny – powinna być ona wybrana z myślą o danym projekcie. Grube dzianiny dresowe najlepiej sprawdzają się do szycia czapek, grubych spodni, szalików oraz bluz. Cienka dzianina dresowa zalecana jest do szycia ubrań (na przykład sukienek czy spódniczek) przeznaczonych do noszenia w czasie cieplejszych pór roku.

Chcąc uszyć ciepłe ubrania, należy postawić na drapaną dzianinę dresową, która z jednej strony będzie cechować się gładkim materiałem, z drugiej natomiast jest odrobinę postrzępiona, co zapewnia właściwy komfort cieplny. W przypadku, gdy celem jest uszycie bardziej przewiewnego ubrania, przeznaczonego na lato czy wczesną jesień, należy wybrać taki materiał, jak dzianina dresowa pętelkowa. Uszyte z niej ubrania cechują się miękkością i delikatnością w dotyku. Szczególnie docenią ją dzieci, które mają wrażliwszą skórę i lubią nosić przewiewne ubranka.

Co warto uszyć z dzianiny dresowej?

Wiele osób, które amatorsko bądź bardziej profesjonalnie szyją, często wykorzystują do tego jedynie dzianinę dresową. Dresówka jest bardzo wdzięcznym materiałem, którego obróbka nie sprawia większych trudności, oraz można uzyskać z niego mnóstwo ciekawych realizacji. Poza wspomnianymi już bluzami z dzianiny dresowej, czapkami, szalikami czy spodniami można zainteresować się również bardziej ekstrawaganckimi realizacjami, takimi jak na przykład płaszcze czy torby. Wielu światowych projektantów zaczęło używać dresówki do tworzenia odważnych i bardzo drogich kreacji. W przypadku posiadania maszyny do szycia można we własnym mieszkaniu stworzyć mały dom mody, w którym możliwe będzie dowolne korzystnie z różnych typów i wykrojów dzianiny dresowej. Ponadto domowe szycie umożliwia zadbanie o każdy detal szytych ubrań.

Post Author: