Fotooptyczny pomiar drewna » PolterMAX

Fotooptyczny pomiar drewna » PolterMAX
Oceń » 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (33 głosów, średnia: 4,71 z 5)
Loading...

Fotooptyczny pomiar drewna to temat powracający, zawsze wtedy, kiedy nad naszym krajem szaleją silne wiatry i wyrządzają potężne szkody w lasach. Pomiar drewna stosowego jest niezwykle ważny w procesie obrotu drewnem. Na co dzień pomiarem drewna zajmują się leśnicy, pozyskany surowiec układany jest w stosy, następnie mierzy się ich wysokość i długość oraz przelicza na odpowiednie jednostki, aby otrzymać wynik w metrach sześciennych. Właśnie tak w dużym skrócie wygląda pomiar drewna stosowego. Typowe warunki prowadzenia gospodarki leśnej nie nastręczają leśniczym większych problemów, ale kiedy mamy do czynienia z warunkami ekstremalnymi?

Sytuację można porównać do gaszenia pożaru potężnych połaci lasu. Podczas huraganu w przeciągu kilku godzin powalonych zostaje mnóstwo drzew, ilość pozyskanego surowca można porównać do zasobów, z którym nadleśnictwo ma do czynienia w ciągu kilku lat. W tak ekstremalnym przypadku pomiar drewna stosowego wydaje się być wręcz niemożliwy z choćby tak prozaicznego powodu jak zasoby ludzkie. Kilkuosobowe załogi leśnictw, delegowane do pomiaru drewna nie są fizycznie w stanie uporać się z tak olbrzymią masą surowca. Pomiar drewna stosowego to proces praco- i czasochłonny polegający na rzetelnym wymierzeniu z dokładnością do 1 cm drewna ułożonego w stosy.

Czy w dobie mediów społecznościowych i wszechobecnego Internetu oraz lokalizacji GPS nowe systemy teleinformatyczne mogą przyjść z pomocą w wyżej opisanej sytuacji? Fotooptyczny pomiar drewna wydaje się być zbawiennym rozwiązaniem. Wyobraźmy sobie że otrzymujemy oprogramowanie które może być obsługiwane przez jedną osobę, zaoszczędza to znacznie wykorzystanie zasobów ludzkich w procesie pomiaru drewna.

Pomiar drewna stosowego oprogramowaniem » PolterMAX

Jak wiecie pisząc na każdy temat, staram zagłębić się w istocie badanej materii, podobnie było i w tym przypadku. Pewnego pięknego poranka napisałem do producenta firmy GDD-IT GmbH » (polska wersja strony) z prośbą o możliwość przetestowania tego cudeńka. Po zaledwie kilku dniach otrzymałem link do pobrania programu z prośbą o kontakt telefoniczny. Po omówieniu szczegółów testów, krótkiej instrukcji czego nie robić i jak to obsługiwać, żeby było dobrze wyruszyłem w teren. Dostałem pełną licencję użytkowania na miesiąc.

Elektroniczny pomiar drewna

Powyżej screenshot z wstępnie spolszczonej wersji. Ja do dyspozycji miałem oryginał oprogramowania Made in Germany wyłącznie w niemieckiej wersji językowej.

Pierwsze wrażenia pomiaru drewna stosowego

Całość zainstalowałem na tablecie Dell Venue 11 Pro z aparatem o matrycy 8 MPix. Wszystkim tym którzy myślą, że działa to analogicznie do oprogramowania mediów społecznościowych przestrzegam, nie jest to program który po dwóch kliknięciach wszystko zrobi za nas. W grę wchodzi tutaj techniczne fotografowanie oraz kilka zagadnień stricte technicznych. Samo Menu, moduł analizy zdjęć są intuicyjne, lecz trzeba wiedzieć co chcę uzyskać tym oprogramowaniem i należy wiedzieć czym jest pomiar drewna stosowego.

Proces pomiaru drewna stosowego » metoda trzech kroków

Na samym początku mierzymy zwykłą taśmą mierniczą długość stosu (miarę referencyjną), następnie głębokość stosu, czyli długość pni. Dane zapisujemy na kartce czy też bezpośrednio w tablecie. Następnie przechodzimy do robienia zdjęć. WAŻNE należy oszacowań wysokość stosu, tak żeby na ekranie tabletu nie uciąć zdjęć od góry czy też od dołu, cały stos musi być widoczny. Przechodząc do robienia zdjęć nie udało mi się to za pierwszym razem, trzeba ustawić tablet tak aby nie był on przekrzywiony równo do powierzchni stosu. Niektóre stosy są bardzo długie, mogą mieść nawet kilkanaście metrów. Jeżeli pomiar dokonywany jest przez jedną osobę ważne, żeby przesuwała się od lewej do prawej krawędzi stosu wykonując co trzy kroki jedno zdjęcie. Zdjęć jednego stosu może być nawet kilkanaście, kilkadziesiąt. Kiedy dojdziemy do końca stosu robiąc ostatnie zdjęcie, naciskamy kończący button: „Zakończ” i możemy dokonać scalenia wszystkich zdjęć w jedną dużą fotografię. W zależności od sprzętu musi to chwilę potrwać. Na początku obawiałem się żeby nie zrobić zbyt wielu zdjęć które by się na siebie nakładały. Oprogramowanie ma zabezpieczenie które na to nie pozwoli. Jest to symbol dużej czerwonej koperty który w zależności od ilość pokonanych kroków przesuwa się w kierunku mierzenia stosu (jak na poniższym zdjęciu) i podpowiada kiedy można przycisnąć spust migawki. Wykonanie dobrych technicznie zdjęć jest podstawą fotooptycznego pomiaru drewna.

Foto optyczny pomiar drewna

Kiedy zrobione przez nas zdjęcia zostaną scalone (stitching zdjęć), naszej ocenie podlega akceptacja bazy pozwalającej na dokonanie pomiaru. Co jeśli widzimy że niektóre pnie nie zostały zliczone? Wszystko można ręcznie dopasować, ostatecznie decyzję podejmuje użytkownik, zaznaczając pnie odpowiednimi punktami na zdjęciu: Elektroniczny pomiar drewna

Klikając „Pokaż masę referencyjną” za pomocą myszki rysujemy linię od początku do końca stosu – oznaczona na zdjęciu kolorem czerwonym. W pole „masa referencyjna w metrach” podajemy długość stosu a poniżej wpisujemy jego głębokość. Pnie zostały oznaczone czerwonymi kropkami, lecz musiałem kilka tych czerwonych kropek usunąć ręcznie. Po tym kliknąłem „oblicz objętość” i automatycznie otrzymałem wynik: ilość pni, liczbę metrów sześciennych oraz objętość drewna. Właśnie… diabeł tkwi w szczegółach a tutaj nie można sobie pozwolić na jakiekolwiek rozbieżności. Pnie to nie jest tylko mała kropka w środku mają one oczywiście swoją objętość którą program oznacza (zdjęcie poniżej) dzięki temu bardzo dokładnie wyliczana jest objętość drewna.

apka pomiar drewna
Jak widać na powyższym zdjęciu, po skorygowaniu oznaczenia pni zmianie uległa objętość drewna, więc trzeba to koniecznie zrobić jak najdokładniej jak to możliwe. Kiedy miałem możliwość porozmawiać z producentem oprogramowania, zapytałem dlaczego jest to takie ważne? Otóż te okręgi oznaczają ilość drewna jaką kupuje powiedzmy tartak i optymalnie byłoby gdyby minimalnie odbiegały od krawędzi pnia, ponieważ w tartaku najcieńsze elementy nie są już do niczego wykorzystywane i traktowane są jako odpad, więc nikt nie będzie ich doliczał do objętość sprzedawanego surowca.

Transparentny raport pomiaru stosu drewna w pliku PDF

Kiedy napracowaliśmy się: robiąc zdjęcia, wklepując dane kalibrując wszystko czeka nas nagroda. Klikając „zapisz wyniki” dzieje się magia. Chyba najważniejszym elementem jest raport wygenerowany w plik PDF. Znajduje się tam:

 • Oznaczenie lasu, rewiru, dane dodatkowe dodane przez użytkownika i oczywiście liczba pni i objętość stosu drewna
 • W raporcie znajdują się klasy drewna, które można wcześniej oznaczyć
 • Przejrzyste zdjęcie stosu – z oznaczeniem konkretnych pni, co gwarantuje transparentność raportu o którym wypominałem. Czyli Klient otrzymuje taką ilość drewna jaka została zapisana w raporcie.
 • Zdjęcie samego stosu jest dosyć ważne dla spedycji, firmy transportującej surowiec. Kierowca ma napisane czarno na białym o jaki stos chodzi.
 • Ważnym elementem jest również mapka na której oznaczone jest miejsce składowania stosu, wygląda ona jeszcze bardziej szczegółowo jak ta zamieszczona poniżej

Jak dokładny jest PolterMAX ?

Dokładność to jest właśnie to, czym szczyci się producent. Można o tym przeczytać na jego polskojęzycznej wersji strony: tutaj. Jeżeli mamy wrodzoną nieufność, tak jest w moim przypadku, dokładność oprogramowania można sprawdzić samodzielnie, ponieważ ma ono wbudowany moduł, który sprawdza faktyczny pomiar drewna. W dwóch przypadkach, kiedy sprawdziłem pomiar zrobiony osobiście, odbiegał on procentowo w następujących wartościach: 1 pomiar: 3,43% i 2 pomiar 2,89 % więc z tym nie było najgorzej, moim zdaniem urządzenie daje rzetelne wyniki. Poniżej zdjęcia modułu określającego precyzję pomiarów. elektroniczny pomiar drewna precyzja

Moja ocena fotooptycznego pomiaru drewna

Jak większość wpisów na moim blogu i tym razem chodzi o produkt Made in Germany. Od razu chcę zaznaczyć, że nie jestem profesjonalistą w dziedzinie leśnictwa i była to moja pierwsza i na pewno nie ostatnia przygoda z tego typu oprogramowaniem. Nie mnie oceniać samą przydatność, mogę ocenić funkcjonalność oprogramowania które w pełni bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Po kilku próbach mogłem dokonać fotooptycznego pomiaru drewna jak profesjonalista. To właśnie daje przewagę sprzęt, który jest niezawodny. Pomimo iż mój tablet do nowych nie należy, ani razu oprogramowanie nie zawiesiło się. Mankamentem może być dość długi czas oczekiwania na wynik, ale składanie zdjęć w jedną dużą panoramę chwilę musi potrwać. Jak powszechnie widać nowe wypiera stare, spójrzmy na facebook’a, nawet jego zagorzali przeciwnicy krytykują go właśnie na facebook’u. Uważam że fotooptyczny pomiar drewna to przyszłość która wkrótce stanie się teraźniejszością. Kto się na nią przygotuje pozostanie w tyle. Fajnie gdyby producent pomyślał o szkoleniach dla nadleśnictw które będą się w przyszłości posługiwały wyżej opisanym oprogramowaniem.

Dziękuję za doczytanie do końca i zapraszam do komentowania !

niemiecki blognapisz

4 komentarze

 1. Marek Banaszek · 17 maja 2018 Zgadzasz się ? Skomentuj...

  Dzień dobry,

  zastanawiam się na ile oprogramowanie jest dokładne? Od czerwca planujemy zakup i chciałem dopytać czy macie jakieś dane jak urządzenie jest skalibrowane? Ile odbiega od normy?

  Pozdrawiam,
  Marek

 2. jestemkontent · 17 maja 2018 Zgadzasz się ? Skomentuj...

  Dzień dobry Panie Marku,

  oczywiście można wyliczyć dokładność samego oprogramowania. Zliczając stosy ręcznie i za pomocą oprogramowania osobiście uzyskałem rozbieżność około 4% Nie wiem czy to jest dużo czy całkiem ok. Producent: http://poltermax.pl/dokladnosc-poltermax/ chwali się że jest to rewelacyjny wynik. Z pewnością zależy to od ilości drewna. Jeżeli mierzony jest mały stos to różnica kilku procent jest już ważna. Proszę po prostu do nich napisać i zapytać jak to wygląda.

 3. Zbychu · 17 maja 2018 Zgadzasz się ? Skomentuj...

  Witam,

  czy ktoś testował coś podobnego w tartaku ? Jaka cena ??? Można zdjęcia robić telefonem czy trzeba coś dokupywać ????

Dodaj komentarz