Fotooptyczny pomiar drewna » PolterMAX

Fotooptyczny pomiar drewna » PolterMAX
Oceń » 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (33 głosów, średnia: 4,71 z 5)
Loading...

Fotooptyczny pomiar drewna to temat powracający, zawsze wtedy, kiedy nad naszym krajem szaleją silne wiatry i wyrządzają potężne szkody w lasach. Pomiar drewna stosowego jest niezwykle ważny w procesie obrotu drewnem. Na co dzień pomiarem drewna zajmują się leśnicy, pozyskany surowiec układany jest w stosy, następnie mierzy się ich wysokość i długość oraz przelicza na odpowiednie jednostki, aby otrzymać wynik w metrach sześciennych. Właśnie tak w dużym skrócie wygląda pomiar drewna stosowego. Typowe warunki prowadzenia gospodarki leśnej nie nastręczają leśniczym większych problemów, ale kiedy mamy do czynienia z warunkami ekstremalnymi?

Sytuację można porównać do gaszenia pożaru potężnych połaci lasu. Podczas huraganu w przeciągu kilku godzin powalonych zostaje mnóstwo drzew, ilość pozyskanego surowca można porównać do zasobów, z którym nadleśnictwo ma do czynienia w ciągu kilku lat. W tak ekstremalnym przypadku pomiar drewna stosowego wydaje się być wręcz niemożliwy z choćby tak prozaicznego powodu jak zasoby ludzkie. Kilkuosobowe załogi leśnictw, delegowane do pomiaru drewna nie są fizycznie w stanie uporać się z tak olbrzymią masą surowca. Pomiar drewna stosowego to proces praco- i czasochłonny polegający na rzetelnym wymierzeniu z dokładnością do 1 cm drewna ułożonego w stosy.

Czy w dobie mediów społecznościowych i wszechobecnego Internetu oraz lokalizacji GPS nowe systemy teleinformatyczne mogą przyjść z pomocą w wyżej opisanej sytuacji? Fotooptyczny pomiar drewna wydaje się być zbawiennym rozwiązaniem. Wyobraźmy sobie że otrzymujemy oprogramowanie które może być obsługiwane przez jedną osobę, zaoszczędza to znacznie wykorzystanie zasobów ludzkich w procesie pomiaru drewna.

Pomiar drewna stosowego oprogramowaniem » PolterMAX

Jak wiecie pisząc na każdy temat, staram zagłębić się w istocie badanej materii, podobnie było i w tym przypadku. Pewnego pięknego poranka napisałem do producenta firmy GDD-IT GmbH » (polska wersja strony) z prośbą o możliwość przetestowania tego cudeńka. Po zaledwie kilku dniach otrzymałem link do pobrania programu z prośbą o kontakt telefoniczny. Po omówieniu szczegółów testów, krótkiej instrukcji czego nie robić i jak to obsługiwać, żeby było dobrze wyruszyłem w teren. Dostałem pełną licencję użytkowania na miesiąc.

Elektroniczny pomiar drewna

Powyżej screenshot z wstępnie spolszczonej wersji. Ja do dyspozycji miałem oryginał oprogramowania Made in Germany wyłącznie w niemieckiej wersji językowej.

Pierwsze wrażenia pomiaru drewna stosowego

Całość zainstalowałem na tablecie Dell Venue 11 Pro z aparatem o matrycy 8 MPix. Wszystkim tym którzy myślą, że działa to analogicznie do oprogramowania mediów społecznościowych przestrzegam, nie jest to program który po dwóch kliknięciach wszystko zrobi za nas. W grę wchodzi tutaj techniczne fotografowanie oraz kilka zagadnień stricte technicznych. Samo Menu, moduł analizy zdjęć są intuicyjne, lecz trzeba wiedzieć co chcę uzyskać tym oprogramowaniem i należy wiedzieć czym jest pomiar drewna stosowego.

Proces pomiaru drewna stosowego » metoda trzech kroków

Na samym początku mierzymy zwykłą taśmą mierniczą długość stosu (miarę referencyjną), następnie głębokość stosu, czyli długość pni. Dane zapisujemy na kartce czy też bezpośrednio w tablecie. Następnie przechodzimy do robienia zdjęć. WAŻNE należy oszacowań wysokość stosu, tak żeby na ekranie tabletu nie uciąć zdjęć od góry czy też od dołu, cały stos musi być widoczny. Przecho