Bardzo popularne żyrandole kryształowe wymagają prawidłowego obchodzenia się z nimi. Są one niezwykle efektowne, ale niestety można je dość łatwo uszkodzić. Najwięcej ostrożności trzeba poświęcić im, podczas czyszczenia.
Tradycyjne żyrandole kryształowe wyglądają bardzo efektownie, przez co stały się tak popularne i powszechne. Są jednak zbudowane z dość delikatnego surowca, jakim jest kryształ. Wymaga on delikatnego podejścia do eksploatacji, a w tym czyszczenia. Jeśli zaniedba się kryształy, staną się one zmatowione, przez co całkowicie stracą swój urok i pierwotny blask. Na początku warto sobie odpowiedzieć, czym w ogóle są kryształy. Są to odmiany zwykłego kwarcu, które jednak różnią się zdecydowanie swoimi właściwościami. Wynika to z ich budowy. Do tworzenia żyrandoli zazwyczaj używa się szkła kryształowego, które także jest powszechne przy tworzeniu waz, pater lub innych naczyń. Kryształowe elementy charakteryzują się bardzo ciekawymi efektami optycznymi i świetlnymi, przez co można go też wykorzystać do produkcji biżuterii. Za ciekawy efekt wizualny, który prezentują takie żyrandole, odpowiada pryzmat, czyli załamanie światła. Powstaje ono wtedy, gdy promień świetlny przejdzie przez nierównomierną powierzchnię żyrandola.
Żyrandole kryształowe – na co uważać?
Niewątpliwie takie żyrandole są piękne, ale także mało trwałe. Szkło kryształowe, z którego powstają zazwyczaj żyrandole, jest stosunkowo miękkie. Przede wszystkim jest ono zdecydowanie bardziej miękkie, niż tradycyjne szkło, więc trzeba obchodzić się z nim relatywnie delikatnie. Ponadto jest bardzo mało odporne na działanie wysokich temperatur. Mimo wszystko tego typu surowiec nie jest aż tak delikatny, aby nie miał żadnych właściwości użytkowych. Po prostu trzeba na niego nieco bardziej uważać. W przypadku żyrandoli dotyczy to jedynie transportu i montażu, kiedy to żyrandol może ewentualnie ulec uszkodzeniu, a także czyszczenia. Znając jednak odpowiednie procedury, można zachować żyrandole kryształowe w nienagannym stanie przez wiele lat, a także uniknąć ich zniszczenia. Są to bowiem dość trwałe przedmioty, które zazwyczaj ulegają degradacji jedynie na skutek nieprawidłowej eksploatacji.
Jak czyścić żyrandole kryształowe?
Przystępując do czyszczenia takiego żyrandola, trzeba przede wszystkim cały proces przeprowadzić ręcznie. Należy unikać wszelkiego rodzaju mechanicznych myjek, a także akcesoriów do czyszczenia ze zbyt twardą powierzchnią. Dotyczy to ścierek, a także szczotek. Niestety zbyt twarde włosie szczotki może porysować powierzchnię kryształu. Zazwyczaj także wcale nie jest konieczne, by używać tak agresywnych metod, więc nie stanowi to problemu. Należy więc używać jak najbardziej delikatnych ściereczek i gąbek.
Kolejną kwestią jest wykluczenie detergentów. Nie musi to dotyczyć wszystkich środków chemicznych, ale przynajmniej większości z nich. Dotyczy to głównie agresywnej chemii. Tym, co takie żyrandole zniosą dobrze, są delikatne płyny do naczyń, które także nie powinny występować w dużych stężeniach. Do mycia należy użyć letniej wody. Bardzo trzeba uważać, by nie była ona gorąca, gdyż to fatalnie działa na strukturę materiału.
Jak przechowywać żyrandole kryształowe?
Ważne jest także odpowiednie przechowywanie żyrandola. O ile wisząc pod sufitem, nie grozi mu uszkodzenie mechaniczne, to sprawa ma się inaczej, gdy jest on przechowywany w garażu podczas remontu lub z dowolnego innego powodu. Zagrożenie pojawia się także podczas przenoszenia. Trzeba pamiętać, że nawet delikatne dotknięcie ostrą krawędzią prawdopodobnie spowoduje powstanie rysy, a nawet pęknięcia. Nie można więc dopuścić, by powierzchnia żyrandola miała bezpośrednią styczność z innymi przedmiotami. Zaraz po zdjęciu z sufitu należy go dokładnie owinąć folią bąbelkową lub jakąś alternatywną ochroną pełniącą podobne funkcje. Jeśli żyrandol jest transportowany, należy go dobrze zabezpieczyć przed poruszaniem się wewnątrz pudła, gdyż wtedy też łatwo mogą powstać pęknięcia.