Piekarnik może służyć nam przez długie lata, jednak tylko w sytuacji, kiedy jest właściwie używany i czyszczony. Odpowiednie zabiegi sprawiają, że pieczone ciasta smakują jeszcze lepiej, a kurczak czy inny rodzaj mięsa jest delikatny i niemalże rozpływa się w ustach. Jak zająć się piekarnikiem, żeby go nie zniszczyć?
Jak należy obchodzić się z nowoczesnym piekarnikiem?
Nowoczesny piekarnik posiada wiele funkcji, które ułatwiają życie i funkcjonowanie domowników. Można go sterować głosem, wydawać komendy przy pomocy telefonu bądź telewizora, dodatkowo górna część może piec w inne temperaturze niż dolna warstwa. To tylko niektóre zalety, które pokazują, jak bardzo zmieniły się piekarniki. W trakcie czyszczenia nie można obejść się bez funkcji, które oferuje chemia Online można zamówić niemalże wszystko, nie trzeba wychodzić z domu, żeby sprawdzone i jednocześnie bezpieczne środki do mycia piekarnika znalazły się w domowym zaciszu. Regularna pielęgnacja i konserwacja są kluczowe i umożliwiają długoletnie korzystanie z piekarnika.
Podstawowa zasada, która odnosi się do wszystkich piekarników to obowiązek zachowania czystości. Ma to znaczny wpływ na funkcjonowanie urządzenia i jakość przyrządzanych potraw. W pierwszej kolejności należy czyścić szybę piekarnika (używa się do tego specjalnych środków, gdyż gromadzi się na niej spora warstwa przyschniętego tłuszczu). Są to spraye, które szybko roztapiają zabrudzenia i sprawiają, że piekarnik zyskuje bardziej atrakcyjny wygląd. Zanim zaczniemy czyścić piekarnik, konieczne jest założenie rękawiczek oraz maseczki, gdyż środek jest bardzo szkodliwy oraz charakteryzuje się silnym działaniem. Spraye do szyb piekarnika działają bardzo prosto. Wystarczy je zaaplikować, pozostawić na kilka minut, a następnie zmyć miękką gąbeczką bądź ścierką. W przypadku najtrudniejszych zabrudzeń można zastosować specjalny skrobak. Stosunkowe małe plamy znikną, dzięki mące i sodzie oczyszczonej. Kiedy szyba jest czysta, konieczne jest zadbanie o wnętrze piekarnika.
Jak czyścić wnętrze piekarnika?
Dbanie o piekarnik jest jednoznaczne z czyszczeniem całego środka. Aby rozpocząć wymagane czynności należy upewnić się, że jest on wyłączony i zimny. W przypadku niewielkich zabrudzeń można umyć go przy pomocy wody z płynem do mycia naczyń. Równie dobrze zadziała soda oczyszczona, wazelina oraz denaturat. W przypadku zaschniętych plam konieczne jest pozostawienie specjalnych środków na około 15 minut, a następnie próba wyczyszczenia. Po upływie kwadransa większa część plam powinna rozpuścić się, co wymaga już tylko zastosowania gąbeczki bądź szmatki do usunięcia pozostałości specyfiku. Całkowicie zabrania się stosowania twardych bądź drucianych gąbek – w tej sytuacji zwiększa się ryzyko zarysowania wnętrza, co stanowi pierwszy krok do poważnych uszkodzeń. Wszystkie czynności czyszczące powinny być zakończone powycieraniem do sucha.
W trakcie czyszczenia piekarnika można skorzystać z domowych środków, które znajdują się w każdej kuchni. Na samym początku warto wziąć pod uwagę sól kuchenną wykorzystywaną do rozpuszczania stosunkowo małych plam. Sól umieszcza się na plamach, a następnie delikatnie podgrzewa, dzięki czemu można znacząco poprawić wygląd piekarnika. Proces pielęgnacji kończy się, kiedy sól zbrązowieje. W dalszej kolejności należy wyłączyć piekarnik i mokrą ścierką zgarnąć zabrudzenia wraz z resztkami soli. Efekty mogą zaskoczyć.
Kolejna propozycja to stosowanie octu, który należy wymieszać z wodą i przetrzeć występujące plamy. Po tej czynności należy rozgrzać piekarnik do temperatury pomiędzy 150 a 200 stopni C. Kiedy większość plam zniknie, a cały piekarnik zacznie prezentować się bardzo atrakcyjnie, można przemyć go mokrą szmatką i osuszyć.
Cytryna to nieodzowne wsparcie w trakcie pielęgnacji nie tylko piekarnika, ale również całej kuchni. Sok z tego owocu należy wymieszać z wodą i przelać do żaroodpornego naczynia, następnie umieszcza się go w piekarniku. W dalszej kolejności należy włączyć na podgrzewanie i trzymać aż do czasu, kiedy woda zacznie wrzeć. Para wodna bardzo korzystnie wpłynie na tłuszcz znajdujący się w wielu miejscach w piekarniku, co sprawi, że usuniecie go nie będzie sprawiało większych problemów.