Jaki sekret skrywa ostropest plamisty i dlaczego cieszy się niezmiennym zaufaniem?

Jednoroczna roślinka z astrowatych, od zawsze postrzegana za bezużyteczny chwast, w obecnej dobie może użyczać cenne właściwości, głównie mające za zadanie wspomagania  funkcjonowania tudzież regeneracji wątroby. Ostropest plamisty, bo o nim traktuje ten artykuł, to dodatkowo roślina od pokoleń postrzegana za uświęconą, z czym wiąże się konkretna wieść gminna.
 
Ostropest plamisty mielony – niegdyś mit, dziś szanowana roślina

Ostropest plamisty manifestuje zachwycające bogactwo istotnych atrybutów. Kiedyś roślinę tę postrzegano za pospolity, zbyteczny chwast. W jej spuściźnie nie obyło się jednak bez ukucia  interesującej legendy, która przydała znamienia prawie mistycznej. Rzecz tyczy się nazwy gatunkowej Sylibum marianum. Wedle wierzeń podczas karmienia odrobina mleka Matki Boskiej zbłądziła na liść tej rośliny, co spowodowało wytworzenie śnieżnych wzorów. Wierzenia były przyczynkiem do obwołania ostropestu mianem cudownej rośliny i to przez relatywnie długi czas.
 
W dzisiejszych czasach, nawet nie mając wiele szacunku do baśni i wierzeń, mamy do czynienia z rośliną o licznych poczesnych funkcjach, jakie spełnia w naszym organizmie. Wpływ na to ma bez wątpienia nagromadzenie kompleksu flawonolignanów, które znane są jako sylimaryna.
 
Ostropest przymioty dla zdrowia oraz  urody
 
Wyżej opisana sylimaryna ma prominentną rolę w odbudowywaniu komórek wątroby oraz ich zabezpieczaniu. Wspiera poprawną pracę całego narządu, osłania przed konsekwencjami substancji chorobotwórczych, oraz usprawnia mechanizmy rozkładania pokarmu. Ostropest plamisty w postaci zmielonej, wsypywany do herbaty, kawy jak również jedzenia – na przykład surówek, uruchamia działanie bakteriobójcze oraz przeciwutleniające.
 
Z zioła umiemy wyekstrahować taksyfolinę, która będzie wywierać pro zdrowotny wpływ na sposoby przeciwdziałania osteoporozie. Z drugiej strony kosmetyki, które w swoim składzie posiadają ekstrakt z ostropestu, zjawiskowo radzą sobie z poprawa jakości naszej skóry, ze szczególnym uwzględnieniem skóry łaknącej nawilżenia.
 
Ostropest plamisty działanie
 
Ostropest plamisty posiada swoją rolę  w rewitalizacji oraz leczeniu wątroby. Jest w stanie zwalczać pierwsze oznaki sklerozy. Badania potwierdzają, że wspomaga szybkość odbudowy nerek. Aplikowany zewnętrznie działa na spowalnianie mechanizmów starzenia naszej skóry a także ochronę przed promieniowaniem UV.
 
Ostropest plamisty jak go przyjmować
 
Ostropest plamisty można  wykorzystywać w postaci nierozdrobnionych owoców lub rozdrobnionych, dodatkowo sporządzając macerat niczym „kleik” otrzymywany z nasion lnu. Roślina może być spożywana. Ostropest z powodzeniem jest stosowany od środka i od zewnątrz, nie tylko w postaci ekstraktów, ale i dodatków do wywarów ziołowych, kanapek oraz surówek.
 
Ostropest plamisty – w jakiej ilości go stosować
 
Jeśli planujesz go stosować do herbaty to nie zapomnij, że poleca się aplikowanie co najwyżej 2 małych łyżek zmielonej ostropestu. Kuracja produktami farmakologicznymi z obecnością sylimaryny, powinna być stosowana przez minimum dwanaście tygodni, w czasie których będzie aplikowane 200-400 mg sylimaryny w 2-3 dozach, w przeciągu doby.

Post Author: