W trakcie wyboru rynny do domu jednorodzinnego należy zwrócić uwagę nie tylko na materiał rur, ale także na ich średnice. Jedynie dobrze dobrany i właściwie zamontowany system rynnowy zapewni odpowiednie odprowadzanie wody z dachu, co w konsekwencji zabezpieczy mury przed nasiąkaniem. Jakie rynny warto wybrać do domu jednorodzinnego?
Jakie rynny montuje się w domach jednorodzinnych?
System rynnowy to kwestia, którą warto zaplanować już na etapie projektowym, ponieważ nie zawsze istnieje możliwość zastosowania pewnych rozwiązań w gotowym budynku. Najlepszym przykładem takiej sytuacji są bezokapowe systemy, w których orynnowanie ukryte jest pod elewacją, co sprawia, że jest one niewidoczne. Już sam fakt, iż taki sposób orynnowania stosuje się w celu odprowadzenia wody z dachu, który nie posiada okapu przekraczającego elewacje, sprawia, że niezbędne staje się zastosowanie specjalnych rozwiązań systemowych. Na szczęście w obecnych czasach istnieje wiele specjalistycznych firm, jak np. Budmat, które oferują szeroką gamę rozwiązań.
System rynnowy w domu jednorodzinnym — jaki warto wybrać?
Systemy orynnowania o charakterze nieco bardziej tradycyjnym to takie, w których rury spustowe i rynna są widoczne. Można je zastosować niemal w każdym budynku, który zwieńczony jest dachem posiadającym okap. Jeszcze przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru rynny do domu, warto zorientować się, co oferuje rynek, a dokładniej — z jakich materiałów powstają obecnie dostępne rury spustowe i rynny.
Inwestorzy, którzy kupują systemy rynnowe do domu rodzinnego, przeważnie pod uwagę biorą dwa rodzaje: rynny stalowe lub rynny PCV. Jednak to nie jedyne rozwiązania. Rynek oferuje także rynny miedziane oraz aluminiowe, które z wielu względów są mniej popularne
Jaki rozmiar powinny mieć rynny do domu jednorodzinnego?
Aby odpowiednio dobrać rozmiar rynien, należy dokonać obliczenia tzw. efektywnej powierzchni dachu (EPD), a więc wymagającej odprowadzenia wody. Wartość EPD jest tym wyższa, im nachylenie połaci bardziej strome
Na szczęście zadanie bardzo ułatwiają producenci orynnowania, którzy zamieszczają na swoich stronach zarówno tabele, które pomagają dopasować rozmiary, jak i ilość oraz rozmieszczenie rur i rynien spustowych z uwzględnieniem efektywnej powierzchni dachu niejednokrotnie do dyspozycji klientów dają także specjalne kalkulatory. Jednak oblicze ja można wykonać samodzielnie, gdyż nie należą do skomplikowanych.