Roślinne preparaty związane są od wieków z leczeniem chorób mięśni i stawów. Pomimo coraz większej gamy leków preparaty ziołowe posiadają wielu zwolenników i są powszechnie dostępne w aptekach. Zobacz, jakie leki ziołowe są najlepsze.
Leki ziołowe na bóle mięśni i stawów – rodzaje
Owoc pieprzowca (Capsicum annum) posiada związki czynne z grupy kapsaicynoidów, które znalazły zastosowanie w bólach reumatycznych i w nerwobólach (również w neuropatiach u diabetyków), a także w bolesnych skurczach mięśni w obrębie barku, ramion, kręgosłupa.
Korzeń hakorośli (Harpagophytum procumbens) jest stosowany pomocniczo w leczeniu zwyrodnieniowych schorzeń stawów, w zapaleniu ścięgien i więzadeł. Surowiec działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie (REUMAPHYT, REUMAHERB, RHEUMASALIX, HEEL-REUMA). Zaleca się długoterminowe stosowanie preparatów, aż do uzyskania efektu terapeutycznego.
Pędy psianki słodkogórz (Solanum dulcamara) ze względu na obecność solasodyny wykazują działanie przeciwzapalne i znalazły zastosowanie w leczeniu chorób reumatycznych (MUSCULAVIT, CEFABENE).
Liść i korę jesionu (Fraxinus excelsior) stosuje się w schorzeniach reumatycznych ze względu na działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwwysiękowe ( PHYTODOLOR N).
Niezmydlające się składniki oleju z owoców awokado (Persaea americana) i nasion soi (Glycine soja) wchodzą w skład kapsułek PIASCLEDINE 300, stosowanych w zwyrodnieniowych uszkodzeniach chrząstki stawowej oraz towarzyszącym bólu. Zazwyczaj stosuje się jedną kapsułkę dziennie podczas posiłku. Ze względu na występowanie opóźnionego efektu działania, w początkowym okresie leczenia preparat należy kojarzyć z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.
Kora wierzby (Salix purpurea), liść topoli (Populus nigra) oraz pączek topoli (Populus nigra) zawierają glukozydy fenolowe. Obecna w surowcach salicyna hydrolizowana jest przez florę jelitową do alkoholu salicylowego, który utlenia się do kwasu salicylowego, posiadającego właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Surowce znalazły zastosowanie w leczeniu chorób reumatycznych (REUMAFLOS, REUMOSAN, RHEUMASALIX, REUMACOR, REUMOSOL).
Jak stosować leki ziołowe
Stosowanie leków ziołowych może być pierwszym etapem samodzielnej walki z bólem, który dręczy nasze mięśnie bądź stawy. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że lekarz zaleci nam ich stosowanie, ponieważ skuteczność leków ziołowych jest bardzo duża i udowodniona naukowo. 8