Zespół bezdechu sennegoto dolegliwość zrozumiana całkiem niedawno oraz, niestety, najczęściej ignorowana. Wielu dotkniętych tym schorzeniem nie jest świadomych swoich dolegliwości, a to niedobrze, gdyż łatwo je współcześnie leczyć.
Ponawiające się w trakcie snu zastoje przepływu powietrza, nazywane profesjonalnie obturacyjnym bezdechem sennym, bywają tłem znacznie przykrzejszych problemów zdrowotnych. Obturacyjny bezdech senny zachodzi w rezultacie wiotczenia języka oraz gardła i niestety jest nie mamy na to wpływu. Efektem przypadłości bywają kłopoty z nadciśnieniem oraz prawidłowym rytmem serca. Dla najbliższych niezmiernie drażniące może być natomiast chrapanie.
Łagodzenie bezdechu sennego realizuje się najczęściej z zastosowaniem skomplikowanych aparatów CPAP. Chory użytkuje aparat CPAP na potrzeby leczenia w domu. Ten praktyczny przyrząd to w głównej mierze pompka powietrza oraz maska. Zapewniają one utrzymanie naszych dróg oddechowych w stanie stałej otwartości. Staje się to możliwe przez tworzenie nadciśnienia, blokującego zamykanie dróg oddechowych, a co za tym idzie nie pojawia się bezdech senny. Tego typu leczenie może nie należeć do najprzyjemniejszych metod, ale do maski można się szybko przyzwyczaić, dodatkowo nowatorskie sprzęty są niegłośne i łatwe w użyciu.
Inną opcją dla powstrzymywania schorzenia aparatami CPAP jest operacja chirurgiczna. Należy być przy tym świadomym, że przepisuje się ją u chorych z łagodnym czy umiarkowanym zaawansowaniem dysfunkcji. Rozmiar postępowania wyznaczany będzie indywidualnie. Przypuszczalnie może zawierać między innymi korektę przegrody nosowej, usuwanie przerośniętych migdałów czy polipów oraz plastykę podniebienia, lub nawet zmniejszenie nasady języka.
Różne rodzaje leczenia należy niemniej spleść ze zdrowym stylem życia oraz zmniejszeniem masy ciała. To są bowiem składniki, które zwykle przepisują lekarze na początku diagnozowania bezdechu sennego.