Wbrew pozorom metody niefarmakologiczne leczenie bólu odgrywają dużą rolę w leczeniu ostrego i przewlekłego stanu bólowego. W przypadku bólów ostrych zwykle konieczne jest unieruchomienie bądź ograniczenie aktywności ruchowej. Istotną rolę odgrywa również uregulowany tryb życia i leczenie otyłości ( BMI powyżej 30 kwalifikuje do odchudzania).
Niefarmakologiczne leczenie bólu
- Stosowanie sprzętu ortopedycznego m. in. kuli, laski, opasek elastycznych, stabilizatorów, korektorów, wkładek korekcyjnych do obuwia.
- Fizjoterapia : jontoforeza, laseroterapia, działanie ciepła, krioterapia, akupunktura, ultradźwięki.
- Zrównoważona dieta. Prawidłowy metabolizm chrząstki stawowej i kości wymaga diety obfitującej w witaminę C, witaminy, aminokwasy, mikroelementy (magnez, selen, miedź) oraz oleje rybne, które prawdopodobnie podwyższają próg bólu stawów i zmniejszają sztywność poranną.
Jeżeli zawiedzie niefarmakologiczne leczenie bólu, konieczna jest interwencja operacyjna. Polega ona na endoprotezoplastyce stawów. Najczęściej spotykane są wymiany stawu biodrowego i kolanowego, w szczególności u osób w podeszłym wieku. Jednakże problem ten zaczyna dotyczyć coraz młodszych pacjentów. Na szczęście protezy są coraz lepsze, wykonywane z coraz lepszego tworzywa, które jest w wysokim stopniu biokompatybilny, czyli dobrze tolerowane przez organizm.
Co zrobić, gdy ulegnie się urazowi??
Należy niezwłocznie udać się do lekarza ortopedy, który za pomocą badania usg lub rtg oceni stan urazu i zastosuje potrzebne środki. Nie należy stawiać diagnozy samemu, gdyż może to mieć nieodwracalne konsekwencje. Alternatywnie, pomoże nam też fizjoterapeuta, jednak również on nie będzie pracował nie mając podparcia w postaci zdjęcia RTG. . Często poważne urazy i uszkodzenia potrafią się doskonale maskować i prawie nie dawać żadnych objawów, które dopiero lekarz zaobserwuje w wykonanych badaniach. Im wcześniej zostanie zdiagnozowany problem, tym większą skuteczność będzie miało niefarmakologiczne leczenie bólu.