„Smart” – zaakceptowaliśmy nawyk, by opisywać tak wiele obiektów i urządzeń. Można wręcz odnieść wrażenie, że ta przydawka wygląda na określenie wybitnie nadużywane. Sprawa wygląda inaczej, gdy w grę wchodzą inteligentne domy, gdyż akurat takie konstrukcje stają się coraz bardziej popularne i z pewnością niedługo zastąpią klasyczne budowle. Gdy nastanie era domów inteligentnych, nikt nie będzie już pamiętał czasów, gdy wszystkie sprzęty w domu i każdą instalację trzeba było obsługiwać osobiście. Ręczne uruchamianie wszystkich układów czy urządzeń w domu wkrótce pozostanie już tylko we wspomnieniach.
Dom inteligentny: co to właściwie jest?
Dom inteligentny to określenie dla miejsca, które posiada nowoczesne systemy i technologie podwyższające zarówno wygodę właścicieli, jak i poczucie ich bezpieczeństwa. Znak rozpoznawczy inteligentnego domu stanowią niezależne układy sterujące elementami wyposażenia domu i urządzeniami. Niemal wszystkie uruchomienia są zautomatyzowane, a mieszkańcy budynku pozbywają się konieczności wykonywania tych czynności ręcznie. Oczywiście gdy zajdzie taka potrzeba, mieszkańcy mają możliwość, by odpowiednio dopasować parametry układów według uznania.
Moc korzyści w inteligentnym domu
Następnym pozytywnym argumentem przemawiającym za użytkowaniem domu inteligentnego, oprócz bezpieczeństwa i komfortu, jest niewątpliwy wzrost oszczędności. W domu inteligentnym funkcjonują koncepcje koncepcje odpowiadające wyjątkowo wysokim kryteriom energooszczędności. Od dawna projektantom takiej budowli, jak dom inteligentny, przyświecała idea uwzględnienia potrzeb ochrony środowiska i ekologii. W obliczu coraz bardziej rygorystycznych przepisów UE z założenia chroniących środowisko takie przymioty domu inteligentnego każą postrzegać go jako rozwiązanie przyszłości.
Układy instalacyjne inteligentnego domu
Czym wyróżniają się typowe elementy systemów domu inteligentnego? CO, czyli centralne ogrzewanie czy system podgrzewania wody to oczywiste instalacje każdego domu, ale oprócz nich mogą to być rolety i żaluzje sterowane centralnie, kominek z płaszczem wodnym ogrzewającym cały dom, zraszanie ogrodu, a nawet automatycznie sterowane kino domowe. Naturalnie są to tylko i wyłącznie typowe rozwiązania; pełna lista urządzeń oraz rodzaj udogodnień zależy od kreatywności i budżetu domowników.