W aptece można znaleźć niezliczoną ilość suplementów diety odżywiających tkankę chrzęstną, utrzymujących zdrowe kości, wspierających wzrost i utrzymanie masy mięśniowej. Preparaty te są głównie na bazie kolagenu i glukozaminy. Sprawdź, jakie suplementy diety na stawy warto stosować!
Suplementy diety na stawy
- Kolagen stanowi aż 50% masy komórek chrząstek stawowych zwanych chondrocytami. Odpowiada za wytrzymałość mechaniczną chrząstek stawowych oraz gładkość ich powierzchni. W suplementach diety występuje w postaci hydrolizatu kolagenu, który stymuluje chondrocyty do zwiększonej produkcji kolagenu obecnego w chrząstkach stawowych. (4Flex, Flexagen, Humavit kolagen).
- Glukozamina jest pochodną glukozy. Jest składnikiem tkanki łącznej, utrzymuje stawy w dobrym stanie, pobudza produkcję chrząstki stawowej, która zużywa się wraz z wiekiem. Dodatkowo posiada zdolność do stymulacji syntezy kolagenu, białka niezmiernie cennego dla organizmu. Przyczynia się to do zwiększonej ilości kolagenu a tym samej szybszej regeneracji chrząstki stawowej. Jako naturalny składnik wspiera utrzymanie zdrowych stawów, kości, więzadeł i ścięgien, w zaburzeniach ruchu na tle zwyrodnieniowym wspomagająco w bólach stawowych, wspomagająco w urazach, sztywności stawów i nadwyrężeniach. Jedną z najczęściej występujących form jest chlorowodorek glukozaminy. (ArthroStop, Artresan, Odnovit).
- Kwas hialuronowy wiąże duże ilości wody. Jest kluczowym składnikiem zapewniającym właściwą ilość mazi stawowej tzw. smaru, który zmniejsza tarcie w czasie ruchu stawów. Zapewnienie optymalnej ilości kwasu hialuronowego a zatem i mazi stawowej pozwala zachować ich pełną ruchomość.
- L-karnityna zwiększa siłę mięśni i wydolność organizmu, stymuluje rozpad tkanki tłuszczowej, wspomaga tworzenie masy mięśniowej, zwiększa sprawność fizyczną.
- Witamina C jest przeciwutleniaczem, bierze udział w syntezie kolagenu.
Wyżej wymienione suplementy diety na stawy zalecane są osobom starszym mającym problemy ze stawami, sportowcom, osobom nadmiernie obciążającym stawy ciężką pracą fizyczną, osobom w okresie rehabilitacji ruchowej, osobom z tendencją do tycia, kobietom w okresie menopauzalnym.