Co każdy z nas powinien wiedzieć o tkaninach i dzianinach?

Naturalny podział materiałów na dzianiny i tkaniny wynika ze sposobu, w jaki się je wytwarza. Jak sugeruje nazwa, wszystko zależy od konkretnego procesu – dziania lub tkania. Czego jeszcze warto dowiedzieć się na ich temat?

Podstawowe właściwości tkanin

Tkaniny są bardzo mało elastyczne, a mimo to świetnie prezentują się na ciele. Posiadają bardzo wszechstronne zastosowanie, ponieważ wytwarzana jest na ich bazie nie tylko standardowe elementy odzieży, ale też eleganckie obrusy, poszewki na pościel oraz mundury czy uniformy. W jakim miejscu powinniśmy kupować tkaniny i producent dzianin Łódź to miasto, które w swojej przeszłości znalazło sporo miejsca dla włókiennictwa. Nie gdzie indziej możemy zwiedzić Centralne Muzeum Włókiennictwa, a dodatkowo całkiem sporo dawnych zakładów tekstylnych – oraz z łatwością odnaleźć interesujący nas materiał.

Co z dzianiną? Świetnie sprawdzi się w przypadku koszulek, dresów, skarpetek czy swetrów. Szczególnie komfortowe i elastyczne, bo stworzone są właśnie z dzianiny. Ten szczególny materiał bazuje na jednej nitce formowanej w małe oczka, które łączone ze sobą prowadzą do powstania prostopadłych rzędów.

Z jakimi splotami możemy się spotkać?

Spośród typowych tkanin można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje splotów: płócienny – przyjmowany w batyście, flaneli oraz szyfonie, ukośny, który natrafiamy w jeansach, dodatkowo jest właściwy dla jodełki lub gabardyny oraz splot atłasowy obecny w satynie.

W dzianinach prawdopodobnie nie napotkamy najdrobniejszych wątpliwości, gdyż jesteśmy w stanie rozróżnić dzianiny rządkowe i kolumienkowe. Wśród materiałów pierwszej kategorii wymienić można dzianinę swetrową, dzianinę ściągaczową czy dżersej, zaś sploty kolumienkowe znajdziemy w trykocie czy tiulu.

Moda / przez

Post Author: