Co ułatwi trzymanie porządku w pokoju dziecinnym?

Pokój dziecięcy jest miejscem zabawy i wypoczynku. Spełnia on swoje funkcje dopiero wtedy, gdy panuje w nim ład i porządek. Jednak dzieci cechują się tym, iż mają problem z samodzielnym posprzątaniem pokoju, a odłożenie rzeczy na swoje miejsce nie ma racji bytu. Prześcieradło z gumką, pudełka na zabawki to tylko przykłady rozwiązań problemu bałaganu w pokoju dziecka. Co jeszcze?

 

Zabawki i ubrania w każdym miejscu…

Dobrze zorganizowana przestrzeń w pokoju dziecka pozwala maluchowi łatwiej zapamiętać, gdzie ma odłożyć swoje zabawki, a gdzie książeczki. Warto podczas aranżacji umieścić w nim wydzielone strefy na naukę, wypoczynek i zabawę. Pozwoli to na zapobiegnięcie tworzenia się chaosu we wnętrzu. Ponadto warto zwrócić uwagę, aby w pokoju dziecka znajdowały się rzeczy, z których faktycznie korzysta. Niezwłocznie należy pozbyć się zbyt małych ubrań oraz zepsutych zabawek, ponieważ zagracają one pomieszczenie.  Gdy maluch nie korzysta już z jakiś przedmiotów czy zabawek, można je oddać innym dzieciom lub spakować w karton i zanieść na strych. To samo dotyczy ubrań – w okresie letnim ciuchy zimowe warto spakować w pojemniki, a w zimowym na odwrót.

Porządek w pokoju dziecka jest możliwy tylko wtedy, gdy rodzic w maksymalnym stopniu ułatwi utrzymanie go dziecku. Wszystkie schowki i półki powinny być w zasięgu ręki malucha, aby mógł z nich samodzielnie korzystać. Na wyższych półkach można zagospodarować miejsce na rzadziej używane zabawki lub gry, które rodzic odłoży na miejsce.

Największym sprzymierzeńcem w walce z bałaganem są pojemniki. Określając miejsce, którym znajdują się klocki, a w którym śpią pluszami, dziecko bez trudu zapamięta to i samo je tam odłoży. Dobrym rozwiązaniem jest oznaczenie pojemników napisami lub obrazkami sugerującymi ich zawartość.

 

Co jeszcze może być problemem?

Dodatkowym problemem może być bałagan związany z łóżkiem i przestrzenią pod nim. Z racji, iż łóżko jest miejscem, w którym dzieci nie tylko śpią, ale i skaczą i wywijają harce – często panuje na nim nieład. Pomocne może być prześcieradło z gumką, które chociaż pierwszą warstwę pościeli zachowa w estetycznym stanie. Kolejną sprawą jest przestrzeń pod łóżkiem. Niewykorzystana może być zbiorowiskiem ubrań, zabawek i kurzu.  Jest to idealne miejsce na umieszczenie pudełek z klockami czy pojemników z grami.

Post Author: