Czy obiekty użyteczności publicznej sprzyjają osobom niepełnosprawnym?

Będąc w centrum handlowym czy w szpitalu, wydaje nam się, że miejsca te dobrze dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zazwyczaj zresztą nie zwracamy na to szczególnej uwagi. Czy rzeczywiście można powiedzieć, że obiekty użyteczności publicznej sprzyjają osobom niepełnosprawnym?

Podjazdy dla niepełnosprawnych

Większość nowo powstałych budynków posiada pewne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Architekci standardowo przewidują tego typu elementy, ponieważ w ostatnim czasie świadomość społeczna dotycząca osób z niepełnosprawnościami nieco się poprawiła. Coraz częściej zauważamy takich ludzi i dostrzegamy ich realne potrzeby, a także niekiedy konieczność niesienia pomocy i pokonywania barier. Jak już wspomniano, w nowoczesnych budynkach zazwyczaj nie ma zbyt wielu przeszkód dla osób niepełnosprawnych. Inaczej jest jednak w przypadku starszych obiektów, które pierwotnie nie były wyposażone w żadne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Przykładem może być to, że w wielu miejscach brakuje specjalnych podjazdów dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Należy wspomnieć w tym momencie, że przecież podjazdy takie są konieczne nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale również dla rodziców, którzy chcieliby do obiektu wejść wraz z dzieckiem w wózku. Dla osoby niepełnosprawnej oraz dla takiego rodzica nie do pokonania okazują się nawet najmniejsze schodki prowadzące do budynku. Ponadto, jeśli już obiekt wyposażony jest w podjazd, to zimą istnieje notoryczny problem jego odśnieżania. W wielu miejscach śnieg usuwany jest bowiem jedynie ze schodów, a podjazdy dla osób niepełnosprawnych pozostają w stanie wyjściowym. Wszystkie te aspekty zdecydowanie utrudniają codzienne funkcjonowanie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Są oni bowiem skazani na pomoc innej osoby, a to znacznie zmniejsza ich samodzielność.

Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych

Przy obiektach użyteczności publicznej najczęściej znajduje się przynajmniej jedno miejsce parkingowe przeznaczone dla osoby niepełnosprawnej. Jest to oczywiście godne pochwały, jednak zazwyczaj wszystkich miejsc parkingowych jest na tyle mało, że ludzie, którzy nie są niepełnosprawni, zaczynają parkować na miejscach dla osób z niepełnosprawnościami. Zdarza się to notorycznie i wielu ludzi nie widzi w tym nic złego. Poza tym owe miejsca nie są zazwyczaj de facto dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przykładem może być to, że pomiędzy miejscami parkingowymi standardowymi, a tymi przeznaczonymi dla niepełnosprawnych nie ma wystarczająco dużo miejsca, przez co osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim nie jest w stanie często nawet wysiąść z własnego samochodu.

Uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych i inne udogodnienia w łazienkach

Łazienka to jedno z tych pomieszczeń, w których każdy z nas chciałby być w pełni samodzielny oraz samowystarczalny. Dla osób niepełnosprawnych jest to często stan nie do osiągnięcia, ponieważ w starszych budynkach użyteczności publicznej niekiedy brakuje rozwiązań, które dawałyby niepełnosprawnym szansę choćby na bezpieczne skorzystanie z toalety. Prostymi udogodnieniami, jakie należałoby wprowadzić w każdej łazience w budynkach użyteczności publicznej, są uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych. Dzięki nim osoba mająca problemy z poruszaniem się będzie w stanie samodzielnie usiąść oraz wstać z toalety. Dla zdrowych ludzi może wydawać się to niezrozumiałe, jednak to właśnie takie detale sprawiają, że życie takich osób staje się dużo łatwiejsze. Tak drobne udogodnienia, jak choćby uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych, nie są kosztowne, a mogą okazać się bardzo pomocne.

Post Author: