Ekopieluchowanie – fakty i mity, wady i zalety

W dzisiejszych czasach warto myśleć o środowisku naturalnym, które jest bardzo zagrożone przez działania człowieka. Dlatego tak wielu młodych rodziców decyduje się na stosowanie wielorazowych pieluszek, na przykład bambusowych. Czy jest to rozwiązanie wygodne? Czego można spodziewać się decydując się na ich wybór?

Jakie są zalety ekopieluszek?

Osoby decydujące się na pieluszki bambusowe wielorazowego użytku, najczęściej wskazują, że ich motywacją jest dbałość o środowisko naturalne. Dzięki ich stosowaniu faktycznie nie produkujemy tak wielu toksycznych śmieci, które później rozkładają się przez setki lat. Pieluszki bambusowe są bardzo przyjemne w dotyku dla skóry, nie wywołują żadnych podrażnień, ani odparzeń. Taka pieluszka oddycha, dzięki czemu oddycha również skóra, a dziecko czuje się dobrze i komfortowo. Producenci dbają o to, aby tego typu pieluchy były łatwe w przebieraniu, funkcjonalne i wygodne w użytku. Można je prać w domowej pralce i zachowują optymalną czystość oraz higienę dla maluszka. Pieluszki wykonane z bambusa są znacznie łatwiejsze w obsłudze i przyjemniejsze dla dziecka, niż stosowane przed laty pieluszki tetrowe.

Jakie wady mają pieluszki bambusowe?

Ekopieluszki nie są oczywiście pozbawione wad. Wiele zależy od podejścia osoby, która będzie z nich korzystała. Dla niektórych bardzo niekomfortowe jest oczyszczanie takiej pieluszki i jej pranie. Trzeba też pamiętać, że takiego prania nie można odkładać na za kilka dni, z uwagi na zapach. Mitem jest jednak, że pieluszki z bambusa ciężko się dopierają i trzeba ich kupować duże ilości, aby można było komfortowo z nich korzystać. Producenci często oferują całe pakiety pieluszek, aby rodzice mieli możliwość ich systematycznej wymiany, a jednocześnie mogli nieco zaoszczędzić na kosztach, jakie trzeba ponieść.

Osoby korzystające z wielorazowych pieluszek bardzo często posiłkują się również tymi jednorazowymi, które przydają się im w trakcie wyjazdów lub wyjść na miasto. Taką pieluszkę można z powodzeniem wyrzucić do kosza i nie trzeba obawiać się przykrych zapachów z torby. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie korzystne i warto się na nie zdecydować dla wygody. Dzisiejsze ekologiczne pieluchy są znacznie wygodniejsze i bardziej praktyczne od tych, z których korzystały nasze mamy i babcie. Na rynku dostępny jest ich szeroki wybór, co sprawia, że każdy rodzic może dopasować rozwiązanie najbardziej optymalne i dopasowane do własnych potrzeb i preferencji.

Post Author: