Farmakologiczne leczenie bólu

Farmakologiczne leczenie bólu w przebiegu chorób układu kostno-stawowego powinno być oparte na zaleceniach WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) tzw. trójstopniowej drabinie analgetycznej, która uwzględnia stosowanie początkowo paracetamolu oraz NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych m. in. ibuprofen, ketonal, diklofenak). W przypadku braku ich skuteczności dodaje się słaby opioid (tramal), a następnie na trzecim szczeblu wycofuje się słaby opioid i w jego miejsce wprowadza się lek również opioidowy, ale o znacznie silniejszym działaniu (morfina, metadon, fentanyl). 

Na czym polega farmakologiczne leczenie bólu

Wynika z tego farmakologiczne leczenie bólu polega na wdrażaniu coraz silniejszych preparatów, jeżeli te słabsze okazały się nieskuteczne.
Jednakże większość dolegliwości mięśniowo-stawowych, bezwzględu na ich etiologię, wymaga stosowania leków łagodzących ból.
Paracetamol (ACENOL, APAP, EFFERALGAN, CODIPAR) jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Wskazany u pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie. Jest stosunkowo bezpieczny, jednakże nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Należy również pamiętać, że w zbyt dużych dawkach czyli 4g na dobę lub w połączeniu z alkoholem etylowym działa silnie hapatotokstycznie (uszkadza wątrobę).
Substancje chemiczne należąca do grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych) to:
Ibuprofen (APROFEN, IBALGIN, IBUM, METAFEN,MIG) wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Wywiera słabe działania niepożądane na błonę śluzową żołądka i przewodu pokarmowego. Ibuprofen może być wyjątkowo stosowany u chorych na chorobę wrzodową. Można go stosować również zewnętrznie w postaci maści, kremów, żeli w celu łagodzenia stanów zapalnych. (Ibuprom żel, Dolgit, Nurofen żel, Dip Rilif).
Naproksen (ALEVE,NAPROXEN, APO-NAPRO, PABI-NAPROXEN) również wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jest stosowany w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) i w artrozach. Lek nie może być stosowany u chorych z upośledzoną czynnością nerek ze względu na możliwość kumulacji. W postaci żelu jest stosowany w miejscowym leczeniu stanów zapalnych (Aleve, Naproxen).
Ketoprofen (BI-PROFENID, KETONAL, KETONAL FORTE, FEBROFEN,REFASTIN). Wskazany jest w leczeniu chorób reumatycznych, zespole bolesnego barku, dnawym zapaleniu stawów. Jest stosowany również w bolesnym miesiączkowaniu i w naczyniowych bólach głowy. Do stosowania zewnętrznego występuje w postaci maści, żeli (Opokan-keto, Ketonal żel, Fastum, Profenid).
Diklofenak (APO-DICLO, DICLAC, DICLOBERL, MAJAMIL, DICLORATIO, OLFEN). Wykazuje głównie silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W postaci wyżej wymienionych tabletek stosowany w bólach miesiączkowych, w naczyniowych bólach głowy i innych reumatycznych stanach zapalnych. Również występuje w postaci maści, żeli (Olfen żel, Diklofenak).

Pamiętajmy, że jeżeli ból doskwiera dziecku to lekarstwa może przepisywać mu tylko doświadczony pediatra.

Post Author: