Jak dbać o patelnie nieprzywierające?

Wyposażając swoją kuchnię w patelnie nieprzywierające, można sprawić, że gotowanie stanie się o wiele prostsze i wygodniejsze. Nieocenione właściwości tego sprzętu doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku sporadycznego przygotowywania potraw, jak i codziennego przyrządzania dań dla dużej rodziny. Patelnie nieprzywierające to doskonały produkt, który jednak wymaga większej troski podczas użytkowania. Jeśli o taki sprzęt dba się należycie, można śmiało stwierdzić, że posłuży nam on przez bardzo długi czas. W końcu wybór nowej patelni powinien być zakupem na lata. Warto zatroszczyć się o patelnie nieprzywierające, aby nie straciły swojej wysokiej jakości i dobrze spełniały swoje zadanie, ułatwiając codzienną pracę w kuchni.

Dlaczego patelnie nieprzywierające są tak delikatne?

Choć warstwa nieprzywierająca jest wynikiem zastosowania nowoczesnych technologii, w zależności od materiału, jak i ilości warstw ma określoną trwałość. Patelnie nieprzywierające świetnie sprawdzają się w różnych warunkach, jednak zbyt wysoka temperatura, jak i ostre akcesoria kuchenne do mieszania to ich największy wróg. Podobnie działa nieodpowiednie mycie. Patelnie nieprzywierające poddane długotrwałemu czyszczeniu w zmywarce z zastosowaniem gorącej wody pod ciśnieniem i mocnych detergentów z pewnością z czasem utracą swoje właściwości. Aby tak się nie stało, trzeba kierować się odpowiednimi zasadami zarówno w pielęgnacji, jak i użytkowaniu warstwy zabezpieczającej przed przywieraniem składników.

Dbanie o patelnie nieprzywierające na co dzień

Jeśli zależy nam na utrzymaniu wysokiej jakości sprzętu, zawsze trzeba o niego dbać, nie tylko w przypadku naczyń kuchennych. Jeśli chodzi o patelnie nieprzywierające, przede wszystkim należy zadbać o to, aby nie doprowadzić do przegrzania powłoki. Choć uważa się, że w ich przypadku jest możliwe smażenie beztłuszczowe, dla bezpieczeństwa sprzętu, jak i własnego zdrowia, lepiej jest użyć choćby odrobiny tłuszczu. To sprawi, że patelnie nieprzywierające dalej umożliwią przygotowywanie dietetycznych potraw, ale będą też lepiej zabezpieczone przed uszkodzeniem. Aby zadbać o trwałość naczynia, nie należy również używać wysokiej mocy palnika przez cały czas smażenia, ani pozostawiać go bez nadzoru. Właściwym rozwiązaniem jest początkowe rozpalenie patelni, a następnie zmniejszenie mocy palnika. Takie naczynia szybko się nagrzewają i długo trzymają ciepło, dlatego nie potrzebują ciągłej, wysokiej temperatury smażenia. Jeśli chcemy zadbać o nasze patelnie nieprzywierające, dobrze jest zwrócić uwagę na jakość stosowanego tłuszczu. Zwykłe oleje dymią już w niskich temperaturach, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są te, które są wysokotemperaturowe np. kokosowe czy ryżowe. Jest to ważne szczególnie w przypadku, gdy za patelnie nieprzywierające płacimy kilkaset złotych. Kolejną, dobrą praktyką w przypadku zakupu takiego naczynia jest używanie drewnianych, silikonowych bądź plastikowych akcesoriów kuchennych do mieszania lub nakładania potraw. Ograniczy to prawdopodobieństwo zarysowania powłoki, która w przypadku naruszenia np. wersji teflonowych, wymaga wymiany na nowy sprzęt. Aby patelnie nieprzywierające nie podlegały szybkiemu niszczeniu, zawsze powinny ostygnąć przed myciem. Jeśli mamy już je czyścić to wyłącznie ręcznie, z użyciem delikatnej gąbki. Wszelkie druciaki, podobnie jak metalowe narzędzia kuchenne, niosą za sobą ryzyko porysowania powierzchni. Dobrym rozwiązaniem jest także pozostawienie na patelni odrobiny tłuszczu i wytarcie go jedynie ręcznikiem papierowym. To sprawi, że warstwa nieprzywierająca będzie lepiej zakonserwowana. W dbaniu o naczynie ważny jest również sposób jego przechowywania. Najbezpieczniej powiesić patelnię na relingu lub haczyku. Jednak gdy w kuchni jest mało miejsca, sprzęt często chowamy w szafkach bądź szufladach. Jeśli umieszczamy patelnie nieprzywierające jedna na drugiej, należy zastosować filcowe lub silikonowe wkładki, które je bezpiecznie oddzielą. W razie potrzeby można użyć nawet zwykłego ręcznika papierowego, który również zadba o to, aby wrażliwa warstwa nieprzywierające nie została uszkodzona.

Post Author: