Jak dobierać igły do szytego materiału?

Osoby początkujące w świecie krawiectwa mogą czuć się zagubione w wielu kwestiach, szczególnie w temacie wyboru igieł. Użycie złej igły może doprowadzić do tego, że nic nie wyjdzie z naszego projektu, a nawet do tego, że zniszczymy materiał, na którym pracujemy. Jak zatem dobrać odpowiednią igłę?

Jaką igłą szyć tkaniny?

Tkaniny uniwersalne szyjemy igłami również uniwersalnymi. Są to bardzo dobre igły z tego względu, że sprawdzą się w większości sytuacji. Zaleca się więc korzystanie z nich szczególnie osobom początkującym na drodze krawieckiej. Pamiętajmy, że do tkanin uniwersalnych nie zaliczamy jeansu, tkanin elastycznych, a także mikrowłókien. Do tych musimy używać innych igieł. Na rynku dostępne są na przykład igły, które są dedykowane specjalnie do materiału jeansowego. Igły takie zazwyczaj wyposażone są w większe niż standardowe oczko. Oczywiście są to igły z bardzo ostrym czubkiem, ponieważ muszą przebić się przez dość gruby i sztywny materiał. Szycie jeansu igłą uniwersalną mogłoby być bardzo problematyczne, ponieważ podczas pracy mogłoby dojść nawet do jej złamania. Ostre zakończenie igły do jeansu radzi sobie zazwyczaj z szyciem nawet na szwach, które charakteryzują się bardzo dużą grubością i sztywnością. Warto pamiętać także o doborze odpowiedniej nici do szycia jeansu. Najlepsza będzie do tego nić grubsza niż standardowa, ze względu na konieczność zapewnienia wytrzymałości materiału.

Dzianiny drukowane, jersey i inne – jaka igła?

Dzianina jest materiałem, który produkowany jest najczęściej z jednej, a czasem z wielu nitek. Łączone są one ze sobą w specyficzne oczka. Niektórzy uważają, że dzianina przypomina robótkę na drutach, jednak włókno, z którego jest wykonana jest dużo cieńsze. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów tego materiału. Są to na przykład dzianiny drukowane lub dzianina jersey. Z jerseyu szyje się najczęściej T-shirty lub przewiewne sukienki. Ubrania stworzone z tego materiału są niezwykle wygodne. Dzianiny drukowane, jak sama nazwa wskazuje, to dzianiny, na których nadrukowane mogą być rozmaite wzory w różnorodnych kolorach (szczególnie spodobają się one dzieciom). Dzianiny szyje się za pomocą igieł, które posiadają nieco zaokrąglone czubki. Potocznie nazywa się je igłami z kulką. Dzięki nim delikatna dzianina nie uszkodzi się podczas pracy, a maszyna stworzy bez problemu ścieg.

Igły do szycia skóry i winylu

Materiały, takie jak skóra, winyl czy papier są dość specyficzne, ponieważ nie są ani dziane, ani tkane. Do ich szycia należy więc używać specjalnych igieł dedykowanych skórom. Standardowa igła może być bowiem zbyt słaba i za mało ostra, aby z powodzeniem przebić się przez twardy materiał. Dzięki ostrej igle nitka z łatwością przejdzie się przez skórę. Podczas naszej przygody krawieckiej z pewnością zetkniemy się z materiałami skórzanymi bardzo delikatnymi. Do szycia tego typu produktów możemy użyć igieł przeznaczonych do dzianin.

Jaki rozmiar igły wybrać?

Oprócz doboru odpowiedniego rodzaju igły należy przed przystąpieniem do szycia rozważyć także to, jakiego powinna być ona rozmiaru. Decyzja o grubości igły jest raczej orientacyjna i z pewnością wraz z upływem czasu i po latach praktyki nie będziemy musieli nawet zastanawiać się, jakiej igły użyć w konkretnym przypadku. Będziemy decydować raczej automatycznie i intuicyjnie. Na początku naszej drogi krawieckiej możemy mieć z tym lekki problem. Podstawowa zasada jednak jest taka, że im grubszy mamy materiał, tym większą igłę wybieramy.

 

Post Author: