Miniband, czy powerband – jakie gumy wybrać

Wbrew powszechnej opinii efektywne dbanie o formę jest możliwe również w domu i wcale nie potrzebujesz oddzielnego pomieszczenia i inwestowania w drogi sprzęt rozmiarów konkretnego mebla. Must-have domowego zestawu treningowego są gumy oporowe. Dowiedz się jak je wybrać.

Minibands – wyzwanie w niewielkiej pętli

Minibandy to gumy oporowe w formie krótkiej, ok. 50-centymetrowej pętli. Zakupić je możesz w zestawach składających z kilku gum (najczęściej od 3 do 5) o różnym oporze.  Z tym niepozornym sprzętem możesz wykonać solidny trening całego ciała, ale wyjątkowo dobrze sprawdzą się w przypadku dolnych partii ciała, szczególnie nóg i pośladków. Mini band może znacznie zmienić odczucia podczas wykonywania wielu ćwiczeń, z jednej strony stanowiąc utrudnienie w postaci oporu, a z drugiej poprawiając czucie mięśniowe i przez to zwiększając kontrolę ruchu.

Powerband – domowe zastępstwo sprzętu z siłowni

Powerband to gumy oporowe w formie opaski, których obwód wynosi ok. 200 cm. W zależność od producenta ich opór może zależeć od szerokości taśmy, jej grubości, lub oby tych czynników jednocześnie. Takiej gumy można użyć zarówno w formie oporu utrudniającego ćwiczenie, ale też jako pomoc np. podczas podciągania, dipów, czy pompek. Dzięki swojej długości i formie pętli świetnie zastąpią wiele sprzętów na siłowni, takich jak sztanga, czy wyciągi. Oprócz tego stanowią ciekawy dodatek do sprzętu, który być może już masz. Dla przykładu możesz zaplątać gumę na rączce kettla, stanąć w pętli i w ten sposób urozmaicić dobrze Ci już znane ćwiczenie.

Theraband – taśmy nie tylko do rehabilitacji

Taśmy theraband są bardzo częstym akcesorium używanym podczas zajęć prozdrowotnych np. zdrowy kręgosłup, czy pilaste, ale nie oznacza to, że nie ujędrnisz z ich pomocą całego ciała. Od taśm typu minibands i powerband różnią się przed wszystkim formę – te są długim pasem gumy o długości od 1,5 do 2 metrów, którego końce nie są ze sobą połączone. Oprócz tego są też zdecydowanie szersze, ale grubość mają podobną do mini bandów.

Thera-, power-, czy minibandy – które wybrać

Wybierając zestaw gum idelany dla siebie przede wszystkim weź pod uwagę swoje oczekiwania i potrzeby. Therabandy będę wykorzystywane w ćwiczeniach prozdrowotnych, choć przy odrobinie kreatywności, wykorzystasz je podobnie jak powerbandy. Na minibandy jest aktualnie szał we gotowych instruktarz ćwiczeń dostępnych w Internecie. Powerbandy będą największym wyzwaniem i docenią je nawet panowie.

Post Author: