Wanny dla osób niepełnosprawnych – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Zastanawiając się, jakie wanny dla niepełnosprawnych lub osób starszych są najlepsze, należy kierować się przede wszystkim wygodą oraz bezpieczeństwem. Mnogość rozwiązań oraz modeli sprawia, iż wybór jest naprawdę trudny. Jaka wanna sprawy, że kąpiel przestanie być dla naszego podopiecznego wyzwaniem, a stanie się przyjemnością. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru wanny dla niepełnosprawnych?

Wanny dla niepełnosprawnych – czy są dobrym wyborem?

Wyposażenie łazienki dla osób niepełnosprawnych może być nie lada wyzwaniem, szczególnie w przypadku, gdy ograniczenie stanowi powierzchnia pomieszczenia. Jednym z głównych dylematów, przed jakim zostają postawieni opiekunowie osób starszych i dysfunkcyjnych, jest wybór pomiędzy kabiną prysznicową a wanną. Zazwyczaj przyjmuje się, iż lepszą opcją jest prysznic z racji, iż pozwala na korzystanie z niego na wózku lub specjalnym sprzęcie sanitarnym.

Wanny dla niepełnosprawnych mogą być także dobrym, a czasem nawet lepszym rozwiązaniem. Nowoczesne konstrukcje zapewniają bezpieczeństwo użytkowania, a dodatkowo umożliwiają zachowanie samodzielności, niezwykle istotnej dla komfortu psychicznego w trakcie tak intymnej czynności, jaką jest kąpiel.

Wanny dla niepełnosprawnych – niskie modele

Jednym z podstawowych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru wanny dla osoby starszej, jest jej wysokość. W przypadku gdy nasz podopieczny przemieszcza się na wózku inwalidzkim, krawędzie ścianek wanny nie mogą nadmiernie wykraczać poza poziom siedziska, co usprawni przesiadanie się. W zależności od stopnia niepełnosprawności, zalecana wysokość krawędzi bocznych wynosi około 50-60 cm, przy czym pomiar powinien uwzględnić również wysokość nóżek. Jeśli, pomimo obniżenia krawędzi, wejście do wanny stanowi duży problem, zaleca się zastosować drabinkę lub schodki.

Niskie wanny mają również swoje wady. Główną z nich jest problem z rozchlapywaniem wody, co zwiększa ryzyko poślizgnięcia się. Decydując się na zakup niskiej wanny dla niepełnosprawnych, warto zainwestować dodatkowo w specjalny parawan, który w pewnej części ograniczy zamoczenie podłogi.

Na rynku dostępne są również wanny dla niepełnosprawnych i seniorów montowane nieco poniżej poziomu podłogi, jednak ich instalacja jest związana z koniecznością wykonania bardziej zaawansowanych prac remontowych oraz ze względów technicznych często jest po prostu niemożliwa. Nie rozwiązuje to również problemu, jakim jest trudność z wejściem do środka. Interesującą alternatywą są wanny z otwieranymi drzwiami, które stają się coraz bardziej popularne na polskim rynku.

Wanny dla niepełnosprawnych – modele z drzwiami

Wanna z drzwiami dla osób niepełnosprawnych to zaawansowana konstrukcja, która umożliwia korzystanie z wanny na podobnej zasadzie, jak to ma miejsce w przypadku kabiny prysznicowej. Nie jest konieczne obniżenie krawędzi, co rozwiązuje problem nierozchlapywanie wody, a jednocześnie umożliwia kąpiel w pozycji stojącej.

Największą zaletą jest maksymalne obniżenie progu dzięki głębokiemu wycięciu na drzwiczki, co eliminuje problemu związane z wysokim unoszeniem nóg podczas schodzenia i wychodzenia z jej wnętrza. W razie potrzeby pozwala również na bliskie podejście do strefy kąpielowej. W tym przypadku znaczenie mają także właściwie wyprofilowane ścianki. Wanna z drzwiami szklanymi, poprzez zastosowanie wysokiej jakości uszczelek i zawiasów, jest odporna na obciążenia i nie przecieka. Bardzo ważnym parametrem jest materiał, z jakiego wykonana jest wanna. Dla osób niepełnosprawnych oraz seniorów zalecany jest akryl. Po pierwsze, materiał ten długo utrzymuje temperaturę, co w znacznym stopniu przekłada się na komfort kąpieli. Dodatkowo akrylowe wanny cechują się wysoką odpornością na zarysowania i uszkodzenia, dzięki czemu mogą bezawaryjnie służyć przez wiele lat. Po trzecie nie są one podatne na powstawanie trudnych do usunięcia przebarwień, a więc są łatwe w utrzymaniu.

Post Author: