Karuzela do łóżeczka dziecięcego — czy warto?

Karuzela do łóżeczka możemy spotkać w przeróżnych wzorach i kolorach. Jest to bardzo popularny gadżet uzupełniający wystrój pokoju dziecięcego. Czy jednak jego funkcja ogranicza się tylko do kwestii wizualnych?

Karuzela do łóżeczka – od jakiego wieku?

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem karuzelki dziecięcej to warto wiedzieć też, jaki czas będzie odpowiedni do wdrożenia jej w codzienność malucha. Wiele gadżetów można zacząć stosować dopiero od pewnego wieku. Tutaj nie mamy jednak limitu, karuzela do łóżeczka może być montowana już na etapie urządzania pokoiku naszej pociechy. Często nawet rekomenduje się umieszczenie karuzeli już od pierwszych dni życia, z uwagi na wpływ, jaki może ona wywierać w początkowym okresie życia noworodka. Warto mieć jednak na uwadze, że realnie dziecko zacznie zwracać na nią uwagę dopiero od około drugiego miesiąca. Ma na to wpływ głównie to, że wzrok malucha nie jest rozwinięty w pełni od pierwszych dni życia i musimy mu dać czas na przystosowanie. Karuzela do łóżeczka staje się atrakcyjna dopiero wtedy kiedy maluch zaczyna się interesować otoczeniem i dostrzegać otaczające go elementy.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w karuzelę?

Karuzela do łóżeczka, choć może się wydać elementem czysto dekoracyjnym, jest bardzo przydatnym w rozwoju dziecka gadżetem. Dzięki ciekawym wzorom i barwom pozytywnie wpływa na ogólny kształtowanie się koordynacji wzrokowo – ruchowej malucha, rozwija jego naturalną ciekawość, a nawet motywuje do szybszego wstawania. Dodatkowo modele wyposażone w efekty dźwiękowe jak biały szum czy melodyjki pobudzają słuch dziecka i mogą wpływać na wyciszenie, uczucie spokoju i bezpieczeństwa. Dla nieco starszych dzieci ciekawym i rozwijającym akcesorium może być karuzela projektor, wyświetlająca gwiazdozbiory czy kształty zwierzątek na suficie.

Jaką karuzelę wybrać?

Skoro zdecydowaliśmy, że karuzela do łóżeczka jest tym, czego nasze dziecko potrzebuje, przyszedł czas na wybór modelu idealnego. Podstawową rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest funkcjonalność zabawki. Trzeba więc zdecydować czy stawiamy na tradycyjny prosty model, czy taki, który zawiera projektor i funkcje dźwiękowe. Nie mniej istotny jest też design. Każdy rodzic marzy o pięknym pokoju dla dziecka, warto jednak pamiętać, że nie zawsze modne pastelowe barwy, są tymi, które zainteresują dziecko. Zdecydowanie bardziej atrakcyjna dla naszej pociechy będzie karuzela w wyrazistych, żywych barwach. Kolejna ważna kwestia to mechanizm i obsługa urządzenia. Warto zastanowić się, czy priorytetem jest dla nas prostota wykonania i mała awaryjność, czy raczej łatwość obsługi. Jeśli zdecydowanie to drugie to, warto wybrać model na baterie z pilotem. Jedną z ważniejszych kwestii przy wyborze karuzeli jest też jej jakość i bezpieczeństwo. W tym kontekście dobrze jest sprawdzić materiały, z jakich został wykonany produkt i to czy posiada on odpowiednie do użytkowania przez dziecko certyfikaty.

O czym warto pamiętać, używając karuzeli na łóżeczko?

Jak każdy przedmiot pozostawiony dziecku bez kontroli użytkowanie karuzeli też może być potencjalnie niebezpieczne, dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego jej modelu. Warto postawić na takie, które nie posiadają długich, zwisających sznurków. Dodatkowo jeśli dziecko zaczyna się siadać, a nawet stawać to powinniśmy zakończyć jego przygodę z karuzelą, ponieważ podciągając się na niej, może on po prostu ściągnąć ją na siebie. Jeśli jednak będziemy pamiętać o powyższych względach bezpieczeństwa, to karuzela do łóżeczka może się okazać jednym z najbardziej przydatnych dziecięcych gadżetów.

 

Post Author: