Jak wybrać łóżeczko dla niemowlaka

Biorąc pod uwagę całe życie niemowlaka, pierwszy rok stanowi niemal wieczność. W tym czasie maluszek potrzebuje przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa, które zapewniają mu bliskość i czułość rodziców, jak i również przyjazne otoczenie. Z początku zapewne najwięcej czasu spędzi na przemian we własnym łóżeczku i objęciach rodziców. Dlatego tak istotny jest staranny wybór tego mebla i takich akcesoriów, jak na przykład ochraniacze do łóżeczka

Planując zakup łóżeczka dla niemowlaka, trzeba zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo

Podczas zakupu łóżeczka niemowlęcego należy kierować się nie tyle jego wyglądem, ile bezpieczeństwem i wygodą. Design jest istotny, jednak warto zostawić go na koniec. Trzeba pamiętać, iż około 40% wypadków maluszków ma miejsce w domu. Choć odnosi się to do dzieci po drugim roku życia, to także w łóżeczku niemowlęcia może się dużo wydarzyć.

Pomimo tego, że na rynku dostępne są różna modele łóżeczek, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być takie tradycyjne z drewnianymi szczebelkami. Łóżeczko turystyczne to rozwiązanie, które może jednak nie sprawdzić się na co dzień, ponieważ ciężko się z niego wyciąga maluszka, a rodzic będzie denerwował się, że nic nie może zobaczyć przez materiał.

W drewnianym łóżeczku nie mogą znajdować się żadne drzazgi, wystające zrobi czy też inne niewykończonego elementy. Każda część powinna być idealnie gładka oraz bezpiecznie przymocowana. Warto także pomyśleć o ustawieniu łóżeczka dla niemowlaka, gdyż nie może być ono blisko grzejnika, okna czy też elektrycznych urządzeń

Ochraniacze do łóżeczka, czyli dodatkowe wyposażenie

W związku z tym, iż z początku niemowlaka przewija się niemal bez przerwy, warto pomyśleć o chwilowej nadstawce z przewijakiem. W ten sposób można usprawnić przewijanie i nadać tej czynności większego komfortu. Materiałowe ochraniacze do łóżeczka, baldachim służą przede wszystkim celom dekoracyjnym. Można je zakupić, jednak nie jest to koniecznością, szczególnie że zbierają one kurz oraz wymagają częstego prania. Dziecko, które nie ma jeszcze roku lubi obserwować otoczenie, a wszelkie zasłony mu to uniemożliwią. Na ochraniacze do łóżeczka można się zdecydować, gdy w pomieszczeniu są przeciągi lub maluszek jest wyjątkowo ruchliwy i bezustannie uderza się w szczebelki. Latem i wiosną może okazać się niezbędna moskitiera, która chroni dziecko przed komarami i innymi insektami

Aby zapewnić bezpieczeństwo, początkowo warto także zrezygnować z kocyków i poduszek na rzecz wygodnych śpiworków. Zapobiegnie to przypadkowemu nakryciu twarzy przez maluszka, czy też odkrycia się lub zaplątania.

Aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze łóżeczka dla niemowląt

Ogromną ostrożność należy zachować, kiedy dziecko kończy pierwsze półrocze, ponieważ, choć nadal jest niemowlakiem, to rozpoczyna się przekręcać, wspinać i chwytać za łóżeczko. Niektóre dzieci w tym wieku potrafią nawet samodzielnie usiąść przy pomocy barierek. Rodzice, którzy nie mają zamiaru inwestować w kilka łóżeczek, powinny od razu wybrać takie, które daje możliwość wyjmowania szczebelków oraz regulowania wysokości materaca. Wraz z rozwojem maluszka, można obniżać materac, a później wyjąć szczebelki, aby mogło samodzielnie wychodzić, zamiast próbować wspinać się i wyskakiwać górą.

W przypadku wcześniaków, choć nie tylko, warto rozważyć zakup tzw. łóżeczka dostawnego, które pozwala na spanie dużo przy łóżku rodziców. Jest to także doskonałe rozwiązanie w przypadku maluszków odczuwających silny lęk separacyjny oraz nielubiącym spać zdała od rodziców.

Dom / przez

Post Author: