Zakup bucików dla niemowlaka

Połowa osób wychowujących małe dzieci uważa, że warto zainwestować w pierwsze buciki dla niemowlaka, zanim tak naprawdę nauczy się stawiać swoje pierwsze kroki – pozostali wcale się z tym nie zgadzają. Bardzo wiele mam po prostu ogranicza się do skarpetek, nie widząc sensu w podarowywaniu butów maluchowi, który nie porusza się jeszcze na własnych nogach. Czy istnieje w tym temacie jakakolwiek sprawdzona zasada?

Jeśli nie pogania Cię jeszcze sprawa zakupu pierwszych bucików, zawsze masz możliwość ubrać swojego malucha w niezwykle komfortowe oraz stabilne buto-skarpetki. Przeciwdziałająca ślizganiu się podeszwa i pełny komfort zakładania sprawiają, że są one w ostatnich latach częściej nabywane przez mamy niż zwykłe buciki dla niemowlaka.

Gdy już podejmiesz decyzję na temat zakupu butów, wybierz te, w których stopa malca będzie czuła się swobodna i jednocześnie bezpieczna. Tylna część buta osłaniająca piętę powinna być odpowiednio miękka aby przypadkiem nie ograniczała ruchów stopki dziecka. Cholewka niska, z tego samego powodu. Podeszwa natomiast powinna być wystarczająco twarda na śródstopiu, nie może tam „łamać się”, ponadto z przodu musi być bardziej elastyczna. A wszystko po to, aby uczynić nieco łatwiejszym stawianie kroków oraz ruszanie stopką wewnątrz buta. Kluczowe jest również, by podeszwa poszerzała się ku palcom.

Unikaj kupowania butów na patyczek. Wcale nie gwarantuje to skuteczności, dlatego najrozsądniej zabrać malucha ze sobą, i przymierzyć wszystko na miejscu. Buciki dla niemowlaka nie mogą być za małe, ani za luźne, jednak istotne jest, aby zawsze zagwarantować w nich od pięciu do siedmiu mm wolnego miejsca w paluszkach. Sam czubek bucika powinien być przestronny oraz zaokrąglony, by nie ograniczać ruchów malucha.

W tej kwestii każda mama dokonuje indywidualnego wyboru. Nikt nie jest tak naprawdę pewien, w którym momencie najlepiej jest sprawić dziecku pierwsze buty, jednak powinno się jak najdłużej dać mu możliwość cieszyć się pełną swobodą. Stopa wypoczywa, mięśnie odpowiednio się kształtują i nie pogłębiają się różnorodne wady postawy.

Post Author: